Leki z konopi Marihuana medyczna

Co świat nauki sądzi o marihuanie medycznej?

Marihuana jako narkotyk

Marihuana, to przede wszystkim narkotyk miękki, z którego korzystają ludzie na całym świecie. Sięgają po niego równie chętnie jak po inne używki wpływające na samopoczucie i nastrój, którymi są papierosy i alkohol. Zwolennicy legalizacji marihuany popierają swoje stanowisko tym, że tytoń i alkohol też uzależniają, mimo to nikt nie zabrania ich produkcji i używania. Papierosy i alkohol dostępne są w sklepach i każdy może je kupić. Marihuana w wielu krajach jest nielegalna i za jej hodowanie grożą poważne kary. Jako narkotyk miękki, marihuana uzależnia psychicznie. Według statystyk od konopi uzależnia się około 10 procent użytkowników. Uzależnienie dotyczy zwłaszcza młodych palaczy sięgających po skręty bardzo często.

Marihuana medyczna

Zainteresowani marihuaną dawno odkryli, że ma ona wiele właściwości – nie tylko rekreacyjne, czyli zmieniające nastrój, samopoczucie i widzenie świata. Obecne w konopiach substancje aktywne działają nie tylko na psychikę, ale wykazują działania lecznicze. Marihuana medyczna to odmiany konopi, w których ilość psychoaktywnego kannabinoidu THC jest bardzo mała i wynosi mniej niż 3%.

Opinie naukowców o marihuanie medycznej

Coraz więcej naukowców popiera legalizację marihuany medycznej. Dzieje się tak, ponieważ liczne badania potwierdzają medyczne właściwości konopi. Wiadomo już, że konopie pomagają zwalczyć lekooporną padaczkę u dzieci i niemowląt. Wiadomo również, że substancje obecne w marihuanie łagodzą ciężkie i przewlekłe dolegliwości bólowe towarzyszące różnym schorzeniom. Marihuana medyczna łagodzi lęk i niepokój trapiący cierpiących na choroby nowotworowe, autyzm, stwardnienie rozsiane itp. Wielu pacjentów korzysta z konopi jako naturalnego środka ułatwiającego zasypianie. Jedna z odmian konopi oficjalnie przepisywana jest na recepty w Holandii. Istnieją badania potwierdzające pozytywny wpływ marihuany na ciśnienie w gałce ocznej i łagodzenie bólu towarzyszącego jaskrze. Świat nauki ma nadzieję na to, że marihuana przyniesie ulgę pacjentom z chorobą Parkinsona i chorobą Alzheimera. Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że konopie nie zastąpią tradycyjnych leków, ale pod kontrolą można stosować je jako środki pomocnicze i ułatwiające chorym życie.